Розробки уроків української мови із
застосуванням інтерактивних технологій навчання
(тема «Прислівник»)
(тема «Прислівник»)
Ільчук
Антоніна Дмитрівна
вчитель української мови та літератури
ЗМІСТ
1. Урок 1.
Тема: Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Тема: Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
2. Урок 2.
Тема: Розряди прислівників.
Тема: Розряди прислівників.
3. Урок 3.
Тема: Ступені порівняння прислівників.
Тема: Ступені порівняння прислівників.
4. Урок 4.
Тема: Букви Н та НН у прислівниках.
Тема: Букви Н та НН у прислівниках.
5. Урок 5.
Тема: Написання НЕ і Ні з прислівниками.
Тема: Написання НЕ і Ні з прислівниками.
6. Урок 6.
Тема: Написання И та І в кінці прислівників.
Тема: Написання И та І в кінці прислівників.
7. Урок 7.
Тема: Дефіс у прислівниках.
Тема: Дефіс у прислівниках.
8. Урок 8.
Тема: Написання прислівників разом і окремо.
Тема: Написання прислівників разом і окремо.
9. Урок 9 .
Тема: Повторення вивченого про прислівник.
Тема: Повторення вивченого про прислівник.
УРОК 1.
Тема: Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки,
синтаксична роль
Мета: поглибити знання учнів
про прислівник як самостійну частину мови, його морфологічні ознаки,
синтаксичну роль;
формувати вміння знаходити прислівники в тексті,
їх характеризувати (визначати значення, синтаксичну функцію), ознайомити
семикласників з народними прикметами зими, розвивати творчі здібності учнів на
краєзнавчому матеріалі.
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань.
Обладнання: підручник, дидактичний
матеріал, таблиця.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань учнів
Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Діти, сьогодні на уроці
ми з вами поглибимо наші знання про прислівник, його морфологічні ознаки,
синтаксичну роль. Давайте з вами пригадаємо все, що ми знаємо про прислівник,
заповнивши паспортні дані про нього.
Завдання: з’ясувати основні
питання теми .
Слайд 1.
|
|
Діти звіряють свої міркування із другим слайдом.
Слайд 2.
![]() |
Метод бесіди застосовуємо, щоб
з’ясувати відоме з теми і те, що потрібно вивчити
|
Опрацювання навчального матеріалу.
Аналітичне
читання.
Завдання. Прочитайте та осмисліть матеріал
параграфа у підручнику, роблячи під час читання позначки олівцем (+ ? -).
Робота з
підручником.
Вправа 197. Прочитайте. Випишіть прислівники. Над
кожним надпишіть питання, на яке він відповідає.
Голосно, двічі, дві, тихий, потім, стояти,
стоянка, завжди, той, навстоячки, назавжди, жди, моє, миє, по-моєму, куди, по-доброму, добро, дуже,
подужав, учора, учорашній, спересердя, сердитися,
уголос, голос, тут, спросоння, соня,
сон, сонний, сніжно, сніжинка, підсніжник.
Завдання: зробити фонетичний розбір слова спросоння.
Дослідження
– зіставлення
Зіставити речення. Проаналізувати синтаксичну роль
виділених прислівників.
Справи у мене пішли добре. – Мені було добре.
Ми весело захитали головами. – У
класі весело. Тихо шелестів низовий вітер. – Надворі тихо.
|
Завдання. «Приваблива мета»
Заповніть схему, вписавши
частини мови, від яких утворені
прислівники.
|
Слайд 3.
![]() |
Робота з підручником. Виконання вправи 198,
Утворити і записати від поданих слів прислівники.
Осінь, весна,
коло, слизький, малий, четверо, стояти, інший, синій, сонячний, тихий, швидкий.
Робота із
схемою. Проблемне питання.
Подумайте і визначте, яким способом утворені
прислівники:
тут, там, тоді,
як, де, сюди, куди, досі, доки, поки, скрізь.

Слайд 4. Запам’ятай прислівники.
Творча
робота.
Розгляньте картину І.Г.Костенко. Складіть
і запишіть 3 – 5 речень, використовуючи прислівники тут, там, тоді, як, де, сюди, куди, досі, доки, поки, скрізь. Спробуйте описати
настрій, який викликає у вас ця картина.

Дослідження – характеристика.
Записати народні прикметники. Знайти прислівники і
з’ясувати, яким членом речення вони виступають.
Зимою добре, а літом ще краще.
Багато снігу – багато хліба.
Кільця довкола місяця – на сніг.
Багато інею на деревах - щедрим буде медозбір.
Не той сніг, що мете, а той, що зверху йде.
Туман узимку опускається до землі – на відлигу.
Якщо взимку сухо і холодно, влітку сухо і
спекотно.
Був уночі іній – вдень сніг не випаде.
Наведіть прикмети, які відомі вам.
Робота із словником.
З’ясуйте лексичне значення слів вірно, правильно. Складіть словосполучення
із словами пояснити, розв’язати, сказати, кохати.
Звірте свої міркування із матеріалами підручника на с.112.
Тестування на комп’ютері
Група учнів виконує тестові завдання з теми на комп’ютері.
Вправа «Редактор»
Відновити уривок із
тексту М.Коцюбинського «Ялинка», дібравши потрібні прислівники з довідки, які
виконували б роль залежного слова.
……. випливло ясне сонечко на погідне небо
оглянути, що зробила ніч з землею.
В лісі посутеніло.
Настав вечір. Василько їхав лісом, коні
…… поринали в сніг і…… переступали з ноги на ногу. Василько ……. помітив,
що він їде не дорогою, а ……, лісом, ……. він став. «Треба …… знайти дорогу, - подумав Василько. –Вернусь …… до саней і …….
поїду …… дорогою». Він повернув коні і поїхав…… Довго їхав Василько проти вітру та снігу, а
саней не було. «Я ……. Узяв…… собі, а ……
трохи цабе»,- подумав він і
повернув ……
Довідка: глибоко, ледве – ледве, незабаром, так, навмання,
конче, назад, звідти, навпростець, назад, звідти, навпростець, довго, дуже, трохи, уліворуч,
десь, треба.
Зробити висновок про те, з якими частинами мови
можуть пов’язуватися прислівники.
Підведення підсумків уроку.
Метод мозкового штурму.
Дати відповіді на запитання:
1. Яка частина мови
називається прислівником?
2. З якими частинами мови
можуть пов’язуватися прислівники?
3. Яка морфологічна ознака
прислівника є основною?
4. Яку синтаксичну роль
можуть виконувати прислівники в реченні?
Домашнє завдання.
1. Вивчити теоретичний
матеріал підручника на с.110.
2. Виконати вправу 202.
3.
Скласти кросворди, використовуючи прислівники.
УРОК 2.
Тема: Розряди
прислівників
Мета: поглибити знання учнів
про прислівник як самостійну незмінну частину мови, ознайомити з розрядами
прислівників за значенням; формувати загально пізнавальні вміння знаходити
прислівники в тексті,
Визначати їх розряд за значенням, виховувати
почуття любові до рідного краю.
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань (формування мовної компетенції)
Обладнання:
таблиці,
комп’ютери, графопроектор.
Хід уроку
Мотиваційний етап
Учні з допомогою кольорів визначають свій емоційний стан.
Мотивація навчальної діяльності шляхом
використання творчих завдань.
Перевірка кросвордів, які учні склали вдома.
Ціле визначення і
планування
Учні записують тему уроку, звертають увагу на те,
що вони знатимуть і вмітимуть, вивчивши дану тему.
Завдання: подивіться уважно на дошку, прочитайте,
що ви в кінці уроку повинні знати і вміти. Оберіть кожен для себе навчальні
цілі і приклейте їх стікерами до нашого дерева знань.
Опрацювання навчального
матеріалу
Робота з підручником. Виконання вправи 203.
Завдання. Спишіть. Підкресліть у кожному рядку
зайве слово. Поясніть свій вибір.
Робота в групах.
1 група. Тоді, іноді, взимку, туди.
2 група. Знизу, вбік, навпростець, уверх.
3 група. Весело, на зло, сумно, міцно.
Після виконання завдання кожна група зачитує свої результати.
Творче спостереження з елементами
аналізу.
Завдання. Прочитати текст уголос. З’ясувати стиль і тип мовлення. Дібрати
до тексту заголовок.
Виписати прислівники, визначити їх розряд за значенням і синтаксичну роль.
Метод мозкового штурму.
-
На які групи за значенням поділяються прислівники?
-
На які розряди поділяються означальні прислівники?
-
На які розряди поділяються обставинні прислівники?
Складання опорної схеми.
Завдання. Користуючись матеріалом підручника с.113, складіть
опорну схему «Розряди прислівників».
Логічний диктант.
Замінити фразеологізми близькими за значенням прислівниками з довідки.
Указати на їх розряд за значенням.
Одна нога тут, а друга там. Ніс у ніс. До останньої
нитки. Голкою ніде ткнути.
Бурмотіти під носа. На одній ноті. Знати як
облупленого. На власні очі. З першого слова. Слово по слову. Як сніг на голову.
Довідка: раптово, швидко, дуже тісно, тихо,
особисто, близько, поступово, відразу, дуже добре, монотонно, наскрізь.
Робота із словником.
1 група. До прислівників дібрати антоніми.
2 група. Випишіть із орфографічного словника по
п’ять означальних і обставинних прислівників.
Змагання «Хто швидше» Завдання
полягає в тому, що ви, почувши словосполучення з прислівником, повинні швидко
поставити до нього питання і вказати його розряд за значенням.
Часу на роздуми нема. Якщо ви не знаєте, кажете слово “Далі...” Тоді
відповідає наступний гравець.
Наприклад: сміється весело (Як?) – якісно-означальний|
І
команда
|
ІІ
команда
|
|
1.Почули тут (Де? – місця) |
1.Зустрів учора (Коли? – часу) |
|
2.Сказав спересердя (Чому? – причин.) |
2.Виглядав гарно (Як? – як.-означ.) |
|
3.Відвідує щодня (Коли? – часу) |
3.Дуже добрий (В якій мірі?) |
|
4.Сказав для сміху (Для чого? – мети) |
4.Спеціально чекав (Як? - спос. дії) |
|
5.Зустрілися вчора (Коли? – часу) |
5.Гляньте вниз (Куди? – місця) |
|
6.Їдемо верхи (Як? – способу дії) |
6.Розрізав навпіл (Як? – спос. дії) |
|
7. Розказував цікаво (Як? – якісно-озн.) |
7.Не знайшов ніде (Де? – місця) |
Вибірковий диктант.
Завдання. Виписати словосполучення з прислівниками.
Робота в групах.
1 група. Прислівник позначає ознаку дії.
2 група. Прислівник позначає ознаку предмета.
3 група. Прислівник позначає ознаку ознаки.
Надзвичайно весело, широко розстилатися, таємничо
кружляючи, ніколи не забувати, зупинка на півдорозі, падіння сторчака, так
далеко, зовсім інший, перекинутий догори, низько навислий.
Творча робота.
Завдання. Розглянути картину Костенко Інни
Григорівни. Скласти твір – мініатюру, використавши прислівники із попередньої
вправи.

Дослідження - творче моделювання.
До поданих дієслів за зразком дібрати прислівники,
різні за значенням. Скласти з ними 2 – 3 речення, ускладнені однорідними
членами речення.
Зразок. Прийти – прийти швидко (спосіб дії);
прийти надвечір (час дії); прийти здалеку (місце дії); прийти наперекір (мета
дії).
Слухати, міркувати, жити, усміхатися, працювати.
Узагальнення.
Гра « П’яте зайве»
Прочитайте і визначте, який прислівник у кожній групі слів є зайвим.
1. Неуважно, спокійно,
чудно, уночі, пронизано.
2. Щойно, навесні, день у
день, тричі, надворі.
3. Угору, нашвидку, далеко,
ліворуч, униз.
4. Спросоння, згарячу, по –
дружньому, спересердя, знічев’я.
-
Указати на розряд за значенням прислівників, що є
зайвими.
Виконання
тестів на комп’ютері. Група учнів виконує тести на комп’ютері.
Гра
«Редактор». Прочитати текст. Розставити речення за змістом. Списати, розкриваючи
дужки. Визначити синтаксичну роль і розряд за значенням ужитих у тексті
прислівників.
За столом біля вузликів я знову бачу схилене обличчя
мами. Я відчиняю хатні двері, що (з)(на)двору пахнуть макухою, а з хати –
хлібом і калачиками, які стоять у нас на всіх вікнах. Вона вдивляється в
яке(сь) насіння і що(сь) (по)шепки говорить до нього. У мене одразу похололо
(в)середині й нашорошилися вуха. А найближче до матері лежать вузлики з
гарбузовим насінням. Я вже хотів було податися назад, та в цей час мати
побачила мене.
Рефлексивно –
оцінювальний підсумок уроку.
Завдання.
1. Погляньте на дерево
знань, Чи зміг кожен із вас досягти тієї мети, яку ставив перед собою.
2. З допомогою таблиці
спробуйте об’єктивно оцінити себе і членів групи.
Оцінювання
участі учня в роботі малої групи
|
Клас __________
Прізвище, ім’я учня ______________
|
Самооцінка
|
Оцінка
учасників групи
|
Загальна
оцінка
|
|||
|
Критерії
|
1
|
2
|
3
|
4
|
||
|
Я брав активну участь в обговоренні й розв’язанні проблем
|
|
|
|
|||
|
Я сумлінно виконував своє завдання
|
|
|
|
|||
|
Я висловлював нові ідеї
|
|
|
|
|||
|
Я допомагав іншим членам групи
|
|
|
|
|||
|
Я підбадьорював товаришів
|
|
|
|
|||
Домашнє завдання.
1. Вивчити матеріал
підручника с.113.
2. Вправа 207.
3. Вправа 208. Скласти вірш,
використавши прислівники.
4. Скласти схему з теми
«Ступені порівняння прикметників».
УРОК 3.
Тема:
Ступені порівняння прислівників
Мета: поглибити знання учнів
про прислівник, його морфологічні ознаки, ознайомити із ступенями порівняння
прислівників; формувати вміння утворювати і правильно вживати в мовленні
прислівників вищого і найвищого ступенів порівняння; розвивати увагу,
спостережливість, логічне мислення; виховувати в семикласників загальнолюдські
цінності.
Тип уроку: урок формування
практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, таблиця
«Ступені порівняння прислівників».
Хід уроку
Актуалізація опорних
знань
1. Перевірка домашнього
завдання.
2.
Усне опитування. Метод
мозкового штурму
- Дати визначення
прислівника.
- На які розряди
поділяються прислівники?
- Знайти прислівники,
пояснити їх.
Повідомлення теми та мети уроку
Учні записують тему уроку, звертають увагу на те,
що вони знатимуть і вмітимуть на кінець уроку.
Вправа « Очікування».
Знаходячись біля підніжжя символічної гори
досягнень, учні висловлюють свої очікування на уроці і записують їх у зошит за
таким зразком: «я хочу…», «я прагну…», «я намагатимуся…». Наприкінці уроку учні
дають відповіді на запитання: «Чи дістались ми до верхівки, чи досягли
очікуваного».
Мотивація
навчальної діяльності школярів
Прочитайте завдання (слайд 1)
-
Яка з вивчених вами раніше частин мови мала ступені
порівняння?
-
Прикметники якої групи мають ступені порівняння?
-
До якої частини мови належать слова першого стовпчика?
-
Як утворюються ступені порівняння прикметників?
-
А як – прислівників?
Слайд 1.
|
Яскравий – яскравіший
|
Яскраво – яскравіше
|
|
Широкий – ширший
|
Широко – ширше
|
|
Смачний - смачніший
|
Смачне- смачніше
|
-
До якого ступеня порівняння належать такі прикметники:
веселіший, гірша, більш веселе?
-
Як утворюється найвищий ступінь порівняння прикметників?
Учні пояснюють схеми, які вони склали з теми
«Ступені порівняння прикметників».

Сприйняття й засвоєння
учнями навчального матеріалу
Робота із підручником.
Вправа 210. Утворіть і запишіть прислівники від
поданих якісних прикметників.
Якісний,
зручний, вдалий, відомий, бадьорий, дужий, грайливий, ніжний, жорстокий, малий,
охайний, привітний, рішучий, радісний, стрімкий, стрункий, черствий, яскравий.
Робота з таблицею.
Спираючись на матеріал підручника, заповніть таблицю. Користуючись нею,
розкажіть про ступені порівняння прислівників.
|
Ступені
|
Вищий
|
Найвищий
|
||
|
форми
|
ІІ проста
|
Складена
|
ІІ проста
|
Складена
|
|
як творяться
|
|
|
|
|
|
2 приклади
|
|
|
|
|
Робота з
словником.
Поміркуйте, як можна передати українською мовою
поняття величини (розміру)
Та окремих її вимірів (висоту, глибину, довжину,
ширину, товщину).
Скориставшись словником, доберіть прислівники на
позначення розміру.
Закріплення вивченого
матеріалу
Робота в
групах.
1 група. Утворіть просту і складену форму вищого
ступеня порівняння від прислівників гарно, рано, далеко, зручно.
2 група. Утворіть форму найвищого ступеня від
прислівників часто, швидко, просто, важко.
Проблемне питання.
Порівняйте творення ступенів порівняння якісних
прикметників і прислівників, зробіть висновок про чергування і зміни, які при
цьому відбуваються.
Розподільний
диктант.
Завдання. Розподілити прислівники у два стовпчики:
а) ті, від яких утворюються
ступені порівняння;
б) ті, від яких не
утворюються ступені порівняння.
Емоційно,
прекрасно, спокійно, ласкаво, правдиво, упевнено, щедро, благородно,
самостійно, жорстоко, неспокійно, замкнуто.
-
Розібрати за будовою слова: прекрасно, упевнено, неспокійно.
Тестування
на комп’ютері. Група учнів виконує тестування з теми на комп’ютері.
Творча
робота.
Розгляньте картину
І.Г. Костенко «Травень». Спробуйте описати настрій, який дарують людині
квіти. Розіграйте діалог, використавши
прислівники.

Підбиття підсумків
уроку
«Метод мозкового штурму»
1. Як твориться проста форма
вищого ступеня порівняння прислівників?
2. Як твориться складена
форма? Наведіть приклади.
3. Як твориться проста форма
найвищого ступеня порівняння прислівників?
4. Як твориться складена
форма? Наведіть приклади.
Вправа «Очікування»
Учні дають відповіді на запитання: «Чи дістались
ми до верхівки, чи досягли очікуваного».
Оцінювання учнів.
Загальна
оцінка роботи учнів у групі
|
Клас ___________
Прізвище, ім’я учня _____________
|
Само-
оцінка
|
Оцінка членами групи
|
|
|
Критерії
|
|
Прізвище, ім’я
|
Оцінка
|
|
Працював найкраще (5)
|
|
|
|
|
Працював добре (4)
|
|
|
|
|
Працював посередньо (3)
|
|
|
|
|
Незначний внесок у роботу (2)
|
|
|
|
|
Майже не працював (1)
|
|
|
|
Домашнє завдання
1. Вивчити с. 116 – 117.
2. Виконати вправу 216.
3. Вправа 215.
Охарактеризуйте за малюнком – схемою свої стосунки з людьми, використавши
прислівники різних ступенів порівняння. Запишіть 5 речень, які ви склали,
виконуючи перше завдання.
УРОК 4.
Тема:
Букви -н- та -нн-
у прислівниках
Мета: домогтися усвідомлення і
засвоєння учнями правила написання однієї і двох букв н у прислівниках;
формувати вміння правильно писати прислівники з вивченою орфограмою; розвивати
творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища;
виховувати повагу до рідної землі, її природи; розвивати увагу, логічне
мислення, пам’ять.
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу.
Обладнання: підручник, опорні схеми.
Хід уроку
Актуалізація опорних
знань.
1. Перевірка домашнього
завдання (учні зачитують творчі роботи, у яких використано прислівники).
2. Тестування на комп’ютері.
3. Учні готували вдома
«Алгоритм правопису -н- та -нн-
у прикметниках та дієприкметниках.
Слайд 1.

Повідомлення теми та
мети уроку.
Учні записують тему уроку, звертають увагу на те,
що вони знатимуть і вмітимуть у кінці уроку.
Учитель. Тема сьогоднішнього уроку пов’язана із
домашнім завданням, яке ви щойно переглянули.
Погляньте на дошку.
Слайд 2.

Ми розглянули творчі роботи, у яких ви
використовували прислівники. Але чи все ми знаємо про прислівник і чи вміємо
його грамотно писати? Адже запорукою вашої грамотності є уміле застосування
орфограм правопису прислівника на письмі. Давайте спершу запишемо тему до
зошита, а потім з’ясуємо завдання нашого уроку.
Метод незакінчених речень.
-
Сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати…
-
Сьогодні на уроці ми повинні ознайомитися…
-
Сьогодні на уроці ми повинні навчитися…
-
Сьогодні на уроці ми повинні розвивати…
Учні називають свої варіанти.
Сприйняття й
усвідомлення учнями нового матеріалу.
Творче конструювання (робота за варіантами)
Утворити від прикметників прислівники. Пояснити
написання -н- та -нн- у прикметниках і
прислівниках.
Варіант 1. Яс_ ий,
безмеж_ий, незмі_ий, глиби_ий, швидкопли_ий, щоде_ий,
стара_ий,
жаліс_ий.
Варіант 2. Сум_ий,
поваж_ий, спокій_ий, тума_ий, со_ий, позитив_ий, не втіш_ий, смире_ий,
доброчи_ий, страше_ий.
Самоперевірка та взаємоперевірка. Діти перевіряють
правильність написання
-н- та -нн- у прикметниках, дієприкметниках та прислівниках.
-н- та -нн- у прикметниках, дієприкметниках та прислівниках.
Слайд 3.

Завдання: уважно розгляньте слайд 3, звірте свої
міркування з матеріалом підручника
на с.120.
Проблемне
питання. У прислівниках якого розряду найчастіше вживається орфограма -н- , -нн-?
Робота з
словником.
Дібрати із словника синонімів синоніми до
прислівників:
Казково,
несправедливо, увічливо, журливо, зразково, щиро, дохідливо, загадково,
важливо, дбайливо.
Зробити фонетичний
розбір слів відмінно, незбагненно.
Творче
завдання.
Використовуючи прислівники із попередньої вправи,
скласти 5-7 речень, які були б коментарем до картини Костенко І.Г. «Троїцька
церква».

Виконання
тестів на комп’ютері. Учні виконують тестування з теми на комп’ютері.
Гра
«Кмітливий»
Від прикметників утворити прислівники, підняти
синю картку, якщо він пишеться з однією буквою Н або червону, якщо з НН.
Здивований, цінний, єдиний, впевнений, бажаний, щоденний, невпинний,
гостинний.
Гра
«Ти - мені, я – тобі». Учні називають один
одному слова, коментуючи орфограми в прислівниках.
На відмі…о, на
проща…я, насиль…о, неви…о, не вимов…о, невиправда…о, непевне…о, негада…о,
недореч…о, не поруш…о.
Культура
мовлення.
Складіть словосполучення із прислівниками
необхідно, треба, потрібно.
Звірте свої міркування із матеріалом підручника
с.122.
Робота з
підручником.
Вправа 220. Утворіть і запишіть прислівники із
суфіксом о від поданих прикметників.
Заможний,
небезпечний, здивований, холодний, немічний, законний, корисний, незмінний,
незбагненний, ненастанний, неодмінний, звичний, щогодинний, істинний.
Словниковий
диктант(взаємоперевірка)
Спишіть, вставляючи потрібні букви з дужок.
Радіс(н, нн)о,
приєм(н, нн)о, безпереч(н, нн)о, потріб(н, нн)о, соняч(н, нн)о, невблага(н, нн)о,
непримире(н, нн)о, страше(н, нн)о, без підстав(н, нн)о, сором(н, нн)о, нужда(н,
нн)о, несказа(н, нн)о.
Пошукова робота з елементами
аналізу.
Із словника фразеологічних синонімів дібрати
синоніми до прислівників розкіш(н,нн)о,
дослів(н,нн)о, відда(н,нн)о.
Опитування інтерактивним методом «Мікрофон».
1. Коли прислівники пишуться
з -н-, а коли з -нн-? Наведіть приклади.
2. Назвіть прислівники-винятки,
що пишуться з -нн- завжди.
Підсумки уроку
1. Перевірте, чи виконали ми
завдання, які ставили на початку уроку.
Метод незакінчених речень.
-
Сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати…
-
Сьогодні на уроці ми повинні ознайомитися…
-
Сьогодні на уроці ми повинні навчитися…
-
Сьогодні на уроці ми повинні розвивати…
2. Оцінювання роботи учнів.
Домашнє завдання.
1. Вивчити с.120
2. Виконати вправу 219
3. Скласти кросворд,
використовуючи слова зрання, навмання, попідтинню, попідвіконню, спросоння.
УРОК 5.
Тема: Не, ні з прислівниками
Мета: домогтися засвоєння орфограми «не, ні з прислівниками»,
навчити правильно писати не та ні з прислівниками;
розвивати навички зіставлення, порівняння, проведення аналогії; виховувати
мовні смаки.
Обладнання: таблиці «не з
прислівниками», «ні з прислівниками».
Тип уроку: урок формування
практичних умінь і навичок.
Хід уроку
Актуалізація опорних
знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Словниковий диктант.
Безслідно,
безжально, невиправдано, негадано,
передчасно, позмінно, непомітно, неодмінно, попідвіконню, безупинно,
невтомно, попідтинню, спросоння.
Повідомлення теми та
мети уроку
Учні записують тему, визначають, що вони повинні знати і вміти в кінці
уроку.
Мотивація навчальної
діяльності
Мозковий штурм.
-
Пригадайте правила написання не з іменниками,
прикметниками, займенниками та числівниками. Наведіть приклади.
-
Яку роль у мові відіграє слово ні?
-
Доберіть і запишіть кілька слів різних частин мови з ні.
-
Згадайте фразеологізми зі словом ні, зробіть висновки.
Опрацювання
навчального матеріалу
Робота з таблицею.
Робота в групах.
1 група опрацьовує матеріал таблиці 1.
Після опрацювання кожна група пояснює вивчений матеріал.
Таблиця 1.
|
Разом
|
Окремо
|
|
Якщо без не прислівник не вживається: невпинно,
невдовзі, неухильно, невтямки, ненароком.
Якщо не з прислівником виражають одне поняття і
його можна замінити
синонімом без не: нешвидко – повільно, недалеко
– близько.
|
Коли прислівник з не виступає присудком. Надворі
було не тепло.
Коли не заперечує, відкидає щось:
Не вчора, не широко, а вузько.
|
2 група опрацьовує матеріал таблиці 2.
Таблиця
2.
Ні з
прислівниками пишеться
|
Разом
|
Окремо
|
|
Як правило, ні є префіксом і пишеться разом:
нікуди, нітрохи, нізащо
|
У фразеологічних зворотах ні виступає в ролі
частки: ні туди, ні сюди
|
Робота з підручником.
Виконання вправи 224. Завдання: спишіть,
запам’ятайте написання не з прислівниками.
Дослідження – зіставлення.
Завдання. До поданих слів дібрати з довідки
прислівники – синоніми, утворені префіксальним способом за допомогою частки не.
Пояснити написання прислівників з не.
Мало,
поганенько, грубо, просто, збитково, тьмяно, низько, постійно, безрадісно,
терміново, мілко, халатно, злочинно, могутньо.
Довідка: невтішно,
нездоланно, невибагливо, небезпідставно, невиразно, неввічливо, небагато,
неглибоко, невигідно, негайно, незаконно, невпинно, невисоко, недбало.
-
визначте, які прислівники без не не вживаються.
Розподільний диктант
Завдання: розподілити прислівники за колонками таблиці відповідно до правил
правопису.
|
Без Прислівник без частки
не не вживається
|
Можна дібрати
без до прислівника
синонім без не
|
Є Якщо не заперечує
|
|
|
|
|
Не/бавом, не/багатолюдно, не/бажано,
не/безплідно,а результативно, не/безуспішно, не/близько, а далеко, не/боязко,а
впевнено, не/вгамовано, не/вдало, не/вдогад, не/відь-де, не/влад, не/навмисно,
не/гоже, не/голосно, а тихо, не/гучно, проте приглушено, не/даром, не/задовго,
не/мало, а достатньо, не/минуче, не/рідко, не/що давно, не/швидко, а повільно.
- Розібрати за будовою
слова: неабияк, недарма, неподалеку. Запам’ятати їх наголошення.
Диктант з обґрунтуванням
Прочитати. З’ясувати, у яких прислівниках частка
не входить до складу префікса недо-.
Сформулювати відповідне правило правопису.
Недостатньо, недосяжно, недоброякісно, недостатньо,
недобре, недоцільно, недоречно, недорого.
1 група.
Робота з словником
Знайдіть у словнику лексичне значення слова недоброхіть. Дібрати до нього слова-синоніми.
Проблемне
питання
Поміркувати, чому, наприклад, слово недоречно пишеться разом, а не до речі – окремо. Чи належать ці слова
до однієї частини мови?
2 група.
Робота із
словником
За допомогою тлумачного словника згрупувати слова
за значенням, утворивши синонімічні ряди:
а) зі значенням «немає звідки»
б) зі значенням «жодного місця»
Проблемне
питання
Поміркувати, яку роль відіграє наголос у словах нікуди і
нікуди.
Дослідження
– відновлення
Відновити фразеологічні звороти, уставивши з
довідки потрібні за змістом прислівники з часткою ні.
1)
Голкою…ткнути. 2) Як…нічого. 3)…у світі. 4) І вгору
глянути… 5) …б не подумав. 6)Далі вже… 7)…не годиться. 8) Переводиться на…
Довідка: нікуди, нікуди, нінащо, ніде, ніде,
нізащо, ніколи, ніколи.
Творча робота
Завдання: використавши прислівники, опишіть картину Костенко І.Г.

Закріплення вивченого
матеріалу
Орфографічний практикум
Співати (не)голосно, (не)дуже холодно, розмовляти
(не)по-вашому, (не)зовсім правильно, писати (не)розбірливо, говорити (не)точно,
(не)забутньо провести час, забути (не)навмисно, розташований (не)подалік,
учинити (не)по-дружньому, ні/трохи, ні/защо, ні/звідки, ні/коли, не/дуже,
ні/чогісінько, ні/яково, ні/скільки, ні/почім.
Підсумки уроку
Рефлексійна анкета
-
Які знання з теми, що вивчалась, у мене були?
-
Що я вивчив нового?
-
Що потрібно запам’ятати?
-
Які труднощі у мене виникли?
-
Як я їх подолаю?
Оцінювання
Загальна
оцінка роботи учнів у групі
|
Клас
Прізвище, ім’я
учня
|
Само-
оцінка
|
Оцінка членами групи
|
|
|
Критерії
|
|
Прізвище, ім’я
|
Оцінка
|
|
Працював найкраще (5)
|
|
|
|
|
Працював добре (4)
|
|
|
|
|
Працював посередньо (3)
|
|
|
|
|
Незначний внесок у роботу (2)
|
|
|
|
|
Майже не працював (1)
|
|
|
|
Домашнє завдання
1. Вивчити с.122.
2. Вправа 225.
УРОК 6.
Тема: и та і в кінці
прислівників
Мета: навчити учнів знаходити в словах і пояснювати за
допомогою вивчених правил орфограму "и та і в кінці
прислівників"; виробляти вміння правильно писати слова з цією орфограмою;
виховувати в учнів пізнавальний інтерес до мови.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, таблиці
Хід уроку
Мотивація навчання школярів
Проблемне питання.
Чи
простежується закономірність у написанні и та і в кінці прислівників.
восени – навесні, докупи – укупі, по – вовчи – втричі?
Яких знань нам ще не
вистачає?
Над чим ми будемо
працювати на уроці?
1. Організаційний момент
2. Оголошення теми та мети уроку
Актуалізація опорних знань.
Метод мозкового штурму.
а)
Що називається прислівником?
б)
На які питання він відповідає?
в)
Що означає прислівник?
г)
Які є групи прислівників за значенням?
д)
Назвіть способи творення прислівників.
е)
Як твориться вищий ступінь порівняння прислівників?
ж)
Як твориться найвищий ступінь?
з)
Розповісти про правопис н і нн у прислівниках.
2.Записати речення біля дошки, пояснити написання не
і ні
з прислівниками.
Працюй ударно - дні пройдуть немарно (з користю). Вчитися ніколи не пізно.
Легкого хліба ніде нема. Ягняти нікуди тікати, стоїть, сердешне, та дрижить.
Раз на камені недалеко угляділа вона гніздечко. Ластівки невтомно ширяють у
рідній стихії і весело щебечуть. Невдовзі духмяний аромат розіллється навколо.
Сприйняття й засвоєння учнями
навчального матеріалу.
1. Розглянути таблицю "и та і в кінці
прислівників".
|
1) Після букв, що
позначають тверді приголосні: восени.
2) Після г, к,
х: навкруги, залюбки;
3) Після ж,
ч, якщо прислівник утворено за допомогою префікса по-ведмежи, по – заячи;
4) Після ч,
якщо прислівник утворено від дієприслівника: стоячи, лежачи.
|
1)
У кінці прислівників після букв, що позначають м’які
або пом’якшені приголосні: в цілості, навесні.
2) У деяких прислівниках
після ч: тричі, вночі.
|
Робота з
підручником
Вправа 229. Запишіть, вставляючи замість крапок
потрібні кінцеві голосні та розподіляючи слова у дві колонки:
а)
з и в кінці
б)
з і в кінці.
Безвіст.., увечері.., угор.., взнак.., вкуп.., уноч.., восен.., врешт..,
усередин.., довол.., догор.., опівдн.., опівноч.., зсередин.., навік..,
заран.., узнак.., напровесні.., навскос.., завтовшки.., віднин.., подекуди..
Вправа 230. Утворіть і запишіть прислівники,
скориставшись схемою. Поясніть правопис кінцевого голосного.
Творчий
диктант
Утворити прислівники, поєднавши
іменники з прийменником в. Пояснити написання.
В(глибина), в(гора), в(далечінь), в(далина), в(ніч), в(ранок), в(середина),
в(купа), в(кінець).
Творча
робота
Опишіть картину «Море» Костенко І.Г.,
використовуючи прислівники.

Розподільний
диктант
1 група записує прислівники в кінці яких пишеться и.
2 група записує прислівники в кінці яких пишеться і.
Удвіч.., заочн.., восен.., взагал.., декол.., звідк.., дедалі.., надвор..,
навпомацки.., вширшк.., всюд.., наодинці.., напровесні.., втрич.., упівсили..,
досередин.., віднин.., зовн.., навколішки.. .
З’ясуйте, від яких частин мови утворені
прислівники.
Робота з
словником
За допомогою тлумачного словника
з’ясувати лексичне значення слів взнаки, утямки, вскоки.
Закріплення вивченого матеріалу
Словниковий
диктант.
По-товариськи,
по-людськи, анітрохи, верхи, пішки, навкруги, поночі, мовчки, угорі, тричі,
завширшки, навшпиньки, двічі, по-козацьки, укупі.
Підсумок уроку
Перевір себе
|
Знаю твердо
|
Дізнався нового
|
Маю запитання
|
|
|
|
|
Домашнє завдання.
1.
Вивчити с.124.
2.
Вправа 231. Вставити літери и чи і.
3.
Скласти словничок труднощів у написанні прислівників.
УРОК 7.
Тема: Дефіс у
прислівниках.
Мета: Ознайомити учнів з особливостями написання прислівників
через дефіс; досягти практичного засвоєння ними правил написання прислівників
через дефіс; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне мислення,
увагу, пам’ять, удосконалювати вміння працювати із словником, виховувати в
учнів повагу до багатства і виразності української мови.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, таблиці
Хід уроку
Мотивація навчання школярів
Оголошення теми та мети уроку
Учні
записують тему уроку в зошит, визначають, що вони повинні знати і вміти у кінці
уроку. Свої очікування кожен учень вивішує на дерево знань.
Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка
домашнього завдання. Вправа 201. Вставити літери, скласти речення з цими
словами.
Поночі, удвічі, верхи, по-товариськи, навкруги.
2. Словниковий
диктант:
Ніколи, незабаром, нікуди, негайно, ніякий; не
повільно, в швидко; ні холодно, ні жарко; нещодавно, поночі, укупі, по-товариськи, безвісти, восени, тричі, навкруги, навіки.
Сприйняття й засвоєння учнями
навчального матеріалу.
1.
Пояснення таблиці "Дефіс у прислівниках" с.128.
«Два –
чотири – всі разом»
Кожна група отримує завдання,
обговорює його спершу в парах, потім – у четвірках і, зрештою, всім класом.
1 група. Розглядає правило
правопису прислівників, утворених від прикметників і займенників на -ому,
-
єму, -и за допомогою по.
2 група. Розглядає правило
правопису прислівників, утворених від порядкових числівників за допомогою по.
3 група. Розглядає правило
правопису прислівників, утворених за допомогою часток будь-, -будь, -небудь, казна-,
-то, хтозна-.
4 група. Розглядає правило
правопису прислівників, утворених з двох прислівників.
5 група. Розглядає правило
правопису прислівників, утворених повторенням тих самих або синонімічних,
антонімічних незмінюваних слів.
Робота з підручником
Виконання вправи 239. Завдання.
Спишіть, знявши риску. Поясніть правопис складних прислівників.
Дослідження
- зіставлення
Перепишіть, розкриваючи дужки.
Порівняйте написання співзвучних слів. Зробити висновок про правопис
прислівників із префіксом по– й однозвучних прикметників і числівників з
прийменником по. Свої міркування звірити з теоретичним матеріалом
підручника.
1)
Одягнений (по)весняному. – Гуляти (по) весняному лісі.
2)
Зроблено (по)нашому. – (По)нашому сюди пронісся вихор.
3)
(По)перше, зачини вікно, (по)друге, сядь на своє місце. -
Весняні канікули тривають (по)перше квітня.
Словниковий
диктант
Рано (вранці), довго (довго), любо (дорого), кінець (кінцем), час (від)
часу, (хтозна) скільки, де (небудь), так (то), якось (от), (по) святковому,
(по) ночі.
Творча
робота
Завдання. Розгляньте картину
Костенко І.Г. «Настрій», спробуйте описати її з допомогою прислівників.

Закріплення вивченого
матеріалу.
Інтерактивна
вправа «Акваріум»
1 група. Завдання. Запишіть
прислівники, розкриваючи дужки: (близько), близько;
(видимо) невидимо; тишком (нишком); (десь) не (десь); (більш) менш; тяжко
(важко); не сьогодні (завтра).
2 група. Запишіть прислівники,
розкриваючи дужки: як (небудь), десь (то), (хтозна)
як, якось (то).
3 група. Запишіть, розкриваючи
дужки. З дня (на) день, всього (на) всього, раз (у) раз, по
(перше), (по) київськи.
4 група. Випишіть прислівники та
поясніть їх правопис.
Ген-ген село в імлі видніє. Ледь-ледь пливе маленький човен. З-під копит
густо і далеко одлітали грудки зволоженої по-весняному землі. Тяжко-важко сіромасі
боротись з нудьгою.
Метод
мозкового штурму
1.
Після яких префіксів у прислівниках пишеться дефіс (після
префікса по-).
2.
Поясніть написання н і нн у прислівниках.
3.
Перед якими суфіксами у прислівниках пишеться дефіс.
4.
Назвіть способи творення прислівників.
5.
Назвіть ступені порівняння прислівників.
Підсумки уроку
Оцінювання
Загальна оцінка роботи учнів у
групі
|
Клас
Прізвище, ім’я учня
|
Само-
оцінка
|
Оцінка членами групи
|
|
|
Критерії
|
|
Прізвище, ім’я
|
Оцінка
|
|
Працював найкраще (5)
|
|
|
|
|
Працював добре (4)
|
|
|
|
|
Працював посередньо (3)
|
|
|
|
|
Незначний внесок у роботу(2)
|
|
|
|
|
Майже не працював (1)
|
|
|
|
Домашнє завдання
1.
Вивчити с.128.
2. Виконати вправу 242.
Виписати з орфографічного словника десять прислівників, що пишуться через
дефіс.
УРОК 8.
Тема: Написання прислівників
разом і окремо.
Мета: домогтися усвідомлення учнями правил написання прислівників разом і окремо,
формувати в них уміння знаходити відповідну орфограму, правильно писати слова з
нею;
розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, порівнювати мовні явища;
виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, словники,
таблиці, картки для самостійної роботи.
Тип уроку: урок формування
практичних умінь і навичок
Хід уроку
Актуалізація опорних знань
1 група пише словниковий диктант (у
диктанті використано прислівники, які учні дібрали самостійно, виконуючи
домашнє завдання).
По - українському, по – перше,
аби – то, казна – де, вряди – годи, так – то, по – латині, коли – небудь,
хтозна – як, будь – що – будь, віч – на – віч, далеко – далеко, коли – не –
коли, ось – ось, хоч – не – хоч, по – людськи.
2 група виконує тестові завдання на комп’ютері
(тема «Правопис прислівників через дефіс»). Кожен учень отримує роздруковані
результати роботи.
Мотивація навчальної діяльності школярів
Повідомлення теми та мети уроку
Учні записують тему уроку, визначають завдання.
Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Робота в групах. «Один удома, троє мандрують». Учні отримують завдання,
обговорюють, потім обмінюються одним учасником групи, потім другим, Обговоривши
питання, група сходиться разом.
Доповідає учень, який залишався у
своїй групі.
1 група. Окремо пишуться
прислівники, утворені сполученням прийменника з іменником (між ними можна
вставити слово). Наприклад: на мить, до речі, без
кінця, з радості, з горя, на щастя, в ногу, в міру.
2 група. Окремо пишуться
прислівники, утворені від прийменникових конструкцій з повторенням слова.
Наприклад: день у день, рік у рік, раз у раз, час від часу.
3 група. Окремо пишуться
прислівникові сполучення слів у формах Н.в. і О.в. одн., а також вирази в основному, в цілому. Наприклад: кінець кінцем, один одним, сама самотою.
Робота з таблицею. Учні добирають з довідки приклади до кожного правила.
Написання прислівників разом
|
Правило
|
Приклад
|
|
1.Прислівники, утворені за
допомогою префіксів прийменникового походження.
|
|
|
2. Прислівники з префіксами
прийменникового походження, якщо в слові є суфікси –о, -е, (є),-и, - ки, -у(ю), -а(я).
|
|
|
3. Прислівники, утворені за
допомогою злиття основ слів.
|
|
Довідка: вгорі, мимохідь, набік, отут, знизу, праворуч, втретє, горілиць, повік,
напевно, зараз, безвісти, справа, униз.
Робота з підручником. Вправа 248. Накресліть у зошиті
таблицю за поданим зразком. Запишіть у неї прислівники та прислівникові
сполучення, знявши риску (при потребі скористайтесь словником).
|
Разом |
Окремо |
|
|
|
По/біч, по/близу, по/закону, по/змозі, по/знаку, по/верх, по/можливості,
по/вік, по/волі, по/заду, по/правді, по/ночі, по/пліч, по/руч, по/совісті,
по/сусідству, по/суті, по/ряд, по/середині, по/части, по/черзі, по/щирості.
Пояснювальне
письмо
Спишіть прислівники, розкриваючи
дужки. Назвати орфограми. Які слова викликають у вас сумнів при наголошенні?
Перевірити себе за словником.
Від(усюди), (во)віки, (в)решті(решт), всього(на)всього, (в)цілому, (без)відома, (без)перестанку, (без)сумніву,
(без)кінця(краю), (в)до(світа), (в)заперті, (в)затишку, (від) тепер,
день(за)днем, (в)шосте, ген(ген), давним(давно), день(у)день, десь(то),
(до)відома, (з)боку, (до)ладу, (до)нині, (до)ранку, (з)боку.
Дослідження
– зіставлення
Завдання. Переписати речення,
розкриваючи дужки. З’ясувати розбіжність у написанні однозвучних слів. Назвати
частини мови, до яких вони належать.
1.
Крамниця замкнута
(з)середини – починай читати (з)середини розділу.
2.
Глянути (в)бік –
ударити (в)бік.
3.
Попередити (в)останнє –
налити води (в)останнє відро.
4.
Увести прислівник
(у)перше речення – (у)перше почути.
5.
Подарувати (на)пам’ять
книгу – продекламувати вірш Шевченка (на)пам’ять.
Творча робота. Картина Костенко І.Г. «Піони»
Виконання вправ на закріплення вивченого
Розгадування
кросворду
Завдання: розгадати кросворд, розподіливши
прислівники за написанням:
1 група. Записати прислівники, що пишуться разом.
2 група. Записати прислівники, що пишуться окремо.
По/заду, в/ранці, на/зло, по/двоє, поза/вчора, до/речі, без/краю,
з/на/двору, по/малу, на/мить, з/переляку.
Усно поділити прислівники, яки
пишуться разом, окремо, через дефіс.
Час від часу, безвісті, по суті, чимало, чимдуж, за рахунок, більш-менш, з
розгону, завчасно, нащо, до обіду, сяк-так, казна-коли, день у день, спершу,
вручну, до вподоби, по-третє, по-святковому, без жалю, назавжди
Підбиття підсумків уроку
Загальна
оцінка роботи учнів у групі
|
Клас
Прізвище, ім’я учня
|
Само-
оцінка
|
Оцінка членами групи
|
|
|
Критерії
|
|
Прізвище, ім’я
|
Оцінка
|
|
Працював найкраще (5)
|
|
|
|
|
Працював добре (4)
|
|
|
|
|
Працював посередньо (3)
|
|
|
|
|
Незначний внесок у роботу (2)
|
|
|
|
|
Майже не працював (1)
|
|
|
|
Домашнє завдання
1.
Вивчити с.128.
2.
Виконати вправу 251.
3.
Вправа 252 (розгадати кросворд).
УРОК 9.
Тема: Повторення вивченого
про прислівник.
Мета: Узагальнити й
систематизувати знання з розділу «Прислівник, його вживання і правопис»,
сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, удосконалювати вміння
учнів визначати спосіб творення прислівників; закріпити навички написання н
та нн
у прислівниках, не і ні з прислівниками, написання прислівників
разом, окремо і через дефіс, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати
навички культури зв’язного мовлення; виховувати повагу до багатства і
виразності української мови.
Тип уроку: Закріплення та
систематизація набутих знань, умінь та навичок.
Обладнання: підручник, роздатковий
матеріал: картки для індивідуальної роботи та для роботи в групах, таблиці,
ілюстрації.
Хід уроку:
Організаційний момент
Оголошення теми й мети уроку
Мотивація до навчальної діяльності
Узагальнення й систематизація знань
Мовознавча вікторина
Завдання. Дати
відповіді на запитання.
1.
Дайте визначення прислівника. Чим прислівник
відрізняється від інших частин мови?
2.
Відомо, що прислівники – незмінні слова.
Поміркувати, які з них усе ж змінюються й за яких умов. Навести приклади.
3.
Чи можна поза контекстом визначити, до якої частини
мови належать сполучення слів на славу, на сміх,
до краю.
Пояснити на прикладах.
4.
Як творяться прислівники? На кожен спосіб творення
дібрати по 2 – 3 власні приклади.
5.
Які основні правила наголошення прислівників вам
відомі? Назвати прислівники, яким властивий подвійний наголос.
6.
Пояснити розбіжність у написанні н і нн у прислівниках сказано і законно, нескінченно і нескінчено.
7.
Що спільного і відмінного у вживанні часток не і ні у прислівниках й інших самостійних частинах мови?
8.
Від чого залежить написання букви и та і в кінці прислівників? Пояснити, добираючи приклади
прислівників.
9.
З’ясувати, чому прислівник потихеньку з префіксом по –
пишеться разом, а по–братськи – через дефіс.
10.
Які прислівники пишуться разом? Навести приклади.
11.
Що таке прислівникові сполучення? У чому особливість
їх правопису?
12.
Яку стилістичну роль виконують прислівники в
мовленні?
Метод
«мозкового штурму».
Діти, домашнім завданням було скласти таблицю або повідомлення на тему:
1 група «Написання не,
ні
з прислівниками»
2 група «Написання
прислівників»
3 група «Способи
творення слів»
4 група «Ступені
порівняння прислівників»
5 група «Написання
прислівників»
Виконання вправ на закріплення
вивченого
Біля дошки один учень виконує завдання:
Виписати прислівники, пояснити морфологічні ознаки,
з’ясувати синтаксичну роль, дати повне визначення прислівнику.
Дощі випадали щоденно. Вискочить сонце на мить на блакитну полянку,
гляне на себе в калюжу, і знову лізуть на нього важкі хмари. Ми йдемо серед
поля. Широко, гарно, спокійно.
Робота
в групах на картках
Завдання. Визначити спосіб творення
прислівників:
Забагато, нещиро,
по-людськи, далеко – далеко, зрідка, безвісти, щосили.
Завдання. Утворити просту форму найвищого
ступеня порівняння:
Тяжко,
важко, швидко, легко, болюче, багато.
Завдання. «Метод Прес». Дайте відповіді на питання, використовуючи
такі словесні форми:
-
Я вважаю,
що…(озвучення позиції);
-
Оскільки… (обґрунтування позиції);
-
Наприклад… (наведення прикладів);
-
Таким
чином… (підбиття підсумків).
1. Назвіть способи творення прислівників.
Наведіть приклади.
2. Розкажіть про творення вищого ступеня
порівняння прислівників. Наведіть приклади.
3. Чи є відмінності у способах творення
прислівників і прикметників. Наведіть приклади.
Робота із словником. До поданих слів дібрати синоніми прислівники:
Недалеко,
неправильно, невесело, нещиро, недобре.
Вибірковий диктант. Записати слова у три колонки: (разом, окремо,
через дефіс).
Робота в группах.
І група: утворити від
поданих слів прислівники - ліва, рука; не, наче; о, північ; об, мало; до, низ; по,
другий; по, мій; в, зима.
ІІ група: записати прислівники, розкриваючи дужки – рано(вранці), довго(довго), кінець(кінцем), час(від)часу; з, дня( на, день); по(нашому), по(друге), десь(то), рік(у)рік.
ІІ група: записати прислівники, розкриваючи дужки – рано(вранці), довго(довго), кінець(кінцем), час(від)часу; з, дня( на, день); по(нашому), по(друге), десь(то), рік(у)рік.
ІІІ група: дібрати до
поданих слів антоніми – високо,
швидко, далеко, вдень, темно, добре, весело, влітку, солодко.
Розгадування
кросворду “Прихована частина мови”
1.З давніх -
давен. 2. Антонім до
слова ліворуч. 3.Ненароком. 4.
Босо. 5. З лівого боку. 5. Обома руками. 6. Завжди, постійно. 7. Ненароком. 8.
В одну нитку, в один прошарок.
Які прислівники ви знаєте за видом? (Місця, часу, способу дії, міри
і ступеня і
Творча робота

Підсумок уроку.
Отже, сьогодні на уроці ми з вами закріпили наші знання з теми
“Прислівник”, повторили і систематизували правила з даної теми.
Виставлення оцінок і
їх мотивація.
Оцінка вмінь висловлюватись
аргументовано
|
Клас
Прізвище, ім’я учня
|
Само-оцінка
|
Оцінка учасників групи
|
Загальна
оцінка
|
|||
|
Критерії
|
1
|
2
|
3
|
4
|
||
|
Аргументи засновані на
фактах
|
|
|
|
|
|
|
|
Аргументи засновані на положеннях законів
|
|
|
|
|
|
|
|
Аргументи чіткі і
логічні
|
|
|
|
|
|
|
|
Аргументи переконливі
|
|
|
|
|
|
|
|
Загальний бал
|
|
|
|
|
|
|
Оцінка володіння методом Прес
|
Клас
Прізвище, ім’я учня
|
Самооцінка
|
Оцінка
вчителя
|
||
|
Критерії
|
1
|
2
|
3
|
|
|
Теза сформульована чітко, зрозуміло, грамотно
|
|
|
|
|
|
Пояснення переконливе, обґрунтоване
|
|
|
|
|
|
Приклади цікаві, з посиланням на джерела чи
особистий досвід
|
|
|
|
|
|
Висновок підсумовує сказане, містить конкретні
пропозиції
|
|
|
|
|
Оголошення домашнього завдання та інструктаж.
1. Повторити
теоретичний матеріал підручника з теми «Прислівник»
2. Виконати
вправу 253 (завдання для самоперевірки).
3. Скласти
тести для перевірки знань правопису прислівників.
ЛІТЕРАТУРА
1.
Українська мова. 5 – 12 класи: Програма для
загальноосвітніх навчальних закладів / Г.Т.Шелехова, В.І.Тихоша, А.М. Ковальчук
та ін. – К.: ВТФ «Перун», 2005.
2.
Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т. Рідна мова: Підручник для 7
класу – К.: Грамота, 2007. – 296с.
3.
Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій / Автор
– укладач Н.П.
Наволокова. – Х.: Вид. група «Основа», 2011. – 176 с.
4.
Вердіна С. В., Панченко А.Г. Секрети педагогічної
майстерності. Уроки для вчителя. – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – 111с.
5.
Освітні технології: Навчально – методичний посібник / О.М.Пєхота, А.З.Кіктенко,
О.М.Любарська та ін.; за заг. ред. О.М.Пєхоти. – К.: Вид.А.С.К., 2002. – 252с.
6.
Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні
технології навчання: Наук. – метод. Посібник. – К.: Вид. А.С.К., 2004. – 192с.
7.
Жовтобрюх В.Ф. Комплексний заліковий зошит для
тематичного оцінювання. Рідна мова. 7 клас. – Х.: Веста: Видавництво «Ранок»,
2007.
8.
Кобцев Д.А. Українська мова: Диктанти. Завдання. Правила.
7 клас. – Х.: Торсінг, 1999. – 192 с.
9.
Мацько Л.І., Сидоренко О.М. Українська мова: Збірник
диктантів/ Для учнів середніх шкіл усіх типів / 2-ге вид. – К.: Либідь, 1996. –
240 с.
10.
Нестандартні уроки з української мови та літератури.
Випуск 1 / Упор. К.Ю.Голобородько. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 304 с.
11.
Пономарів О.Д. Сучасна українська мова. – К.: Либідь,
1987.
12.
Сікорська З.С. Словникові диктанти з української мови для
5 – 7 класів. – К.: Вежа, 1999. – 256с.
13.
Сучасний український орфографічний словник / Укладач
В.Ф.Жовтобрюх. – Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2006.
14.
Український
правопис / 4-те вид., випр. й доп. - К.:
Наук. Думка, 1994.


Немає коментарів:
Дописати коментар