Конспект уроку на районний семінар 12.02.2015

Тема уроку. Мовний обов'язок громадян.
Культура спілкування

Мета: ознайомити учнів з проблемами стану української мови в сучас­ній Україні, формувати навички культури спілкування, виховувати любов і повагу до рідного слова.
Як парость виноградної лози,
плекайте мову.
Пильно й ненастанно політь бур'ян.
Чистіша від сльози вона хай буде.
Максим Рильський
Тип уроку: урок удосконалення вмінь та навичок.

Обладнання: 
1. Учнівські повідомлення :
 «Українська мова в світі».
 «Стан української мови в сучасній Україні».
2. Матеріали тематичної папки «Культура мовлення».

ХІД УРОКУ.
Вступне слово вчителя.
Рідне слово... Воно - невичерпне джерело, скарбниця народного духу. Відомий український педагог Василь Сухомлинський вважав, що мова є складовою духовної культури людини:
«Багата мова - багатий духовний світ, розвинуте почуття краси слова -висока моральна культура. Убогість слова - це убогість думки».

Тому сьогоднішня наша розмова – про стан української мови в сучасному суспільстві, про мовний обов'язок громадян та культуру спілкування. Запишіть в зошити дату і тему уроку, епіграф. (Слайд 1)

   Підсумком розмови стануть творчі роботи на такі теми , запишіть їх у зошит: ( Слайд 2)

1. Словом можна і осквернити, можна і освятити...
2. «Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам ви­кликати поваги до себе...»
                                                                             Олесь Гончар
3. Любіть красу своєї мови!

Сучасна інтелігентна людина повинна шанувати рідне слово, бо збід­нення мови призводить до духовного зубожіння. Нація перестає бути на­цією, коли відхрещується від своєї мови, від того, що є скарбом душі і думки.


II. Виклад навчального матеріалу.
До сьогоднішнього уроку ви готували індивідуальні завдання теоретичного і творчого характеру. Ці матеріали вам допоможуть глибше усвідомити теми творчих робіт та можуть бути використані під час написання творів.

Мова наша гідна поваги. Зрозуміти це ми зможемо, коли усвідомимо, яке місце українська мова  займає у світі.  Повідомлення про це нам підготував Шинкарук Саша.

1. Уривок з учнівського реферату «Українська мова в світі».
Українська мова - це мова світова. Вона належить до найпоширеніших на планеті і бринить на всіх меридіанах у свідомості майже кожного сотого землянина. її знають понад 50 мільйонів людей. У Європі тепер це одна з шести демографічно найпотужніших мов. Серед 2500 мов світу вона у пер­шій тридцятці. Всього в світі існує 6000 мов, але дві третини планети Зем­ля розмовляє на сорока мовах світу. Серед сорока найдавніших мов світу українська мова посідає 26 місце. На європейському континенті українська мова за кількістю носіїв посідає восьме місце після іспанської, англійської, португальської, російської, німецької, французької, польської. У більшості розвинених держав світу є тільки одна державна мова, оскільки в країнах, де є кілька державних мов, закладена тенденція сепаратизму та бажання розколоти країну за мовною та культурною ознакою. Українська мова несе в собі багато тепла і ніжності, любові та світла. Вона - наша духовна святиня, наша берегиня, яка дарує нам змогу спілкуватися, виражати свої почуття красиво і мелодійно.


2.Краса рідного слова знайшла своє відображення в поезії та музиці.

Вірш «Любіть мову» Надії Красуцької підготувала Олена Закацюра

Пісня « Українська мова»  слова Надії Янчук, музика Володимира Климюка виконає  Вікторія Кондратюк

3. Дійсно, наша мова прекрасна і неповторна, її не любити не можна. На жаль це розуміють не всі.  Ви повинні знати, що тих, хто зрікається духовних святинь називають манкуртами і яничарами.

4. Миколенко Аліна підготувала притчу про  манкуртів.

Киргизький письменник Чінгіз Айтматов в одному з романів розповів моторошну притчу про те, як одне лиховісне войовниче плем'я створюва­ло вишколених рабів - манкуртів. Одягаючи полоненому на голову вим'я верблюдиці, пускали його в пустелю. Через Кілька днів від нестерпної спеки вим'я зсихалося, стискуючи голову нещасного, мов лещатами. Бранець бо­жеволів і повністю втрачав пам'ять. Він уже не знав свого імені, не пам'ятав, з якого роду-племені, а міг лише покірно, безвідмовно виконувати всі нака­зи своїх господарів. І тепер ми називаємо манкуртами тих, хто втратив свою історичну пам'ять, не цікавиться минулим свого народу, байдужий до його культури, не знає рідної мови.

5.Хто такі яничари розповість нам Михальов Роман.

У минулі віки з українських хлопчиків, захоплених у полон, турки при султанському дворі виховували яничарів.
Їх вишколювали на безжальних вбивць. Потім спускали з ланцюга і по­силали на колишню батьківщину. Там вони рвали і шматували все, впива­ючись кров'ю своїх братів. Тому український народ прокляв і затаврував яничарство як найтрагічнішу зраду. Роман Іваничук у романі «Мальви» ви­криває ганебну суть відступництва - яничарства, доповнює гірку думку Іва­на Франка: «...Чому відступництво для нас не є страшне?»

Відповіддю на це питання буде вірш Ольги Яворської « Молитва», якого підготувала Простапчук Ірина.

6. Цінувати і любити рідну мову неможливо без усвідомлення значення рідного слова.  Своїми думками про значення української мови поділиться Дячук Наташа.

...Дехто вважає мову лише засобом спілкування між людьми. Насправді цим не вичерпується її значення. У мові закодовує нація всю свою історію, здобутки культури, духовну самобутність. На жаль, багато мовознавців за­буває про те, що рідна мова закладена в людині генетично. Чужа мова, на­саджена в ранньому віці, гальмує розумовий розвиток дитини. Мислення дитини повинно формуватися на ґрунті рідної мови; поки воно не сформу­валося остаточно, двомовність є шкідливою.
Для українців рідна мова - мова нашої нації, мова предків, вона зв'язує нас із попередніми поколіннями. Тому знати, берегти і примножувати рідну мову - це обов'язок кожної людини. Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не плекає її, не може розрахову­вати на гідне місце в суцвітті народів.

Над всі багатства і припливи мод
Шануймо мову серцем і вустами.
Народ без мови - це вже не народ.
 Без мови всі б ми сиротами стали.
 Ідуть гріхи за нами і борги.
 Від них зректися - не шукаймо броду.
Шануймо мову над усі боги,
Якщо ми хочем зватися народом.
                                      О.Софієнко

 Отже, одним із головних завдань кожного розвинутого суспільства, по­казником самосвідомості його громадян є постійна турбота про чистоту мовного середовища.
Воістину справедливі слова О. Гончара: «Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе».


Запитання до учнів:
 - Чи є престижною українська мова у нашому суспільстві ?

7. Свій погляд на це питання має Герасимчук Вадим, якому ми надаємо слово.

...Кожний народ, держава дбають про престиж своєї мови, її авторитет у міжнаціональному та міжнародному спілкуванні. Престиж або авторитет мови, як і народу, держави, залежить від багатьох чинників. Насамперед це виявляється в тому, які суспільні функції виконує мова, яку інформацію вона фіксує і передає, скільки людей нею користується.
Маємо ряд історичних фактів, що свідчать про престижність української мови. У великому Литовському князівстві вона була державною мовою, як актова мова використовувалася в Молдавському князівстві, бахчисарай­ські хани листувалися нею з турецькими султанами.
Українську мову вивчають у багатьох університетах світу, а з розвитком і утвердженням незалежності України зростає міжнародний авторитет української мови як державної. Престиж мови не залежить від неї самої, а від її носіїв. На жаль, не всі українці усвідомлюють це. Тому українська мова в нашій державі стане престижною тоді, коли ми не будемо її соромитися, коли оволодіємо усім багатством її, навчимося гарно, виразно, правильно говорити по-українськи і будемо пишатися, що ми, українці, маємо таку чу­дову мову. А не українці будуть відчувати задоволення від того, що володі­ють цією мовою, будуть шанувати її і тих, хто її створив. Але насправді бажа­не ще досить далеке від реального...


Учень читає уривок з виступу Ліни Костенко:
«Не додає Україні престижу і мова її громадян та політиків. Давні греки тих, хто погано говорив по-грецьки, вважали варварами. У цьому сенсі у нас суспільство майже всуціль варварське. Ні справжньої української мови, ні російської. Мова - це також обличчя народу, воно тяжко спотворене...»

Обов'язок кожного з нас - відродити призабуте, відкинути невластиве нашому народові або бездумно перейняте чуже. Ми не повинні бути байдужими до найменших проявів зневаги до рідної мови. І, головне, ми не повинні зупинятися у вивченні рідної мови. Усі головні європейські мови вивчають за 6 років, свою ж рідну треба вчити все життя, говорив Вольтер.

Тепер ми переходимо до наступного етапу нашого уроку . Це практична робота на вдосконалення лексичних, стилістичних і орфографічних навичок, спрямована на вдосконалення культури мовлення.

Культу́ра мо́влення — це дотримання сталих мовних норм усної і писемної літературної мови, а також свідоме, невимушене, цілеспрямоване, майстерне вживання мовно-виражальних засобів залежно від мети й обставин  спілкування.




III. Удосконалення знань, умінь та навичок.


1. ВІДРЕДАГУЙТЕ ( Слайд3)
1.  Ставиться на голосування пропозиція про неприємність закону у зв'язку з тим, що він протирічить Конституції.
2. Бувший прем'єр-міністр теж обіщав...
3. Використовуючи службове положення в корисних цілях...
4. Не мішайте виступаючому.
5. На тій неділі попрацюємо в округах.
6. Депутат підняв надто актуальне питання.

2. СЛОВНИКОВИЙ ДИКТАНТ ( Слайд4)
До даних слів записати правильний варіант:
Бумага, виговор, грузчик, ігрок, карман, клубніка, костер, краски, об-ложка, откритка, поступок, форточка.

3. ПОСТАВТЕ НАГОЛОС ( Слайд5)
Алфавіт, вимова, вчення, грошей, дочка, дрова, завдання, заслання, кі­лометр, навчання, подруга, центнер, шофер, помилок.


5. ЯК ПРАВИЛЬНО?  ( Слайд 6)
Вибери правильний варіант!
Без потреби - без надобності.
Вжити заходів - прийняти міри.
Втручатися в справи - вмішуватися в справи.
Готуватися до екзамену- готовитися до екзамену.
Писати до востребування - писати до запитання.
Являється невід'ємною частиною - є невід'ємною частиною.
За кордоном - за границею.
Змушувати вчитися -заставляти вчитися.
Моє відношення до батьків - моє ставлення до батьків.
Сама краща дівчина - найкраща дівчина.
Правильно відповідає - вірно відповідає.
Тямущий учень - толковий учень.



6.Перевірте свої орфографічні навички. У разі потреби звертайтесь до орфографічного словника. ( Слайд 7 )

         (Як) найкраще, (тим) часово, (без) краю, віч (на) віч, (по) братерськи, де (не) де, (де) далі, (на) совість, (від) нині, (на) завтра, (під) силу, (під) час, коли (сь), (до) вподоби, раз (у) раз, більш (менш), (не) дарма, (с) повна, (по) суті, (по) людському, (по) родинному, (в) цілості, рік (у) рік, (в) основному, (на) силу, (на) диво.


7. Дібрати до поданих фразеологізмів слова, з якими вони вживаються.   Пояснити їх значення ( Слайд 8 )

       … до останньої краплі крові, … як на пожежу, … на сьомому небі, … як з відра, … як риба об лід, … як мур, …як на долоні, … як сніг на голову, …як плющ, …не на життя, а на смерть.


8. МОВНА ГРА «РЕДАКТОР» ( Слайд 9 )
Побудуй речення правильно!
1. Повертаючись додому, почався дощ.
2. Ми взаємно допомагаємо один одному.
3. Виходячи з поїзда, у мого чемодана відірвалася ручка.
4. Сидячи в автобусі, у мене заболіла голова.
5. Треба оформляти підписку на газету.




9. МОВНА гра « Тямущий учень» Слайд 10)

Скласти речення із словами-паронімами, щоб значення їх стало зрозу­мілим:
Корисний - корисливий, ознайомити - познайомити, вдача – удача, мова - мовлення, контингент- континент, знаменитий - знаменний.




10. У якому рядку всі словосполучення стилістично правильні?     ( Слайд 11)
1.  Діюче законодавство, вищий учбовий заклад, міроприємство, про­житковий мінімум, на слідуючий день.
2. Любий із студентів, підготувати тези, ухвалити рішення, поїхати у від­рядження, конкурентноспроможна фірма,
3.  Мова йдеться, невстигаючий учень, аркуш паперу, кошторис буді вельних робіт, сучасна митниця
4. Приймати участь, правильна відповідь, втілюватися в життя, на протязі року.
5.  Колишній учитель, значні зміни, проти ночі, краєвид з вікна, для го­диться (про людське око).




11.Запитання до учнів:

Пригадайте прислів'я про слово. Запишіть названі прислів'я.



Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.
Сказане слово - срібло, а мовчання - золото.
Різко висміюється пустопорожня балаканина.
Таке верзе, що й купи не тримається.
Торохтить Солоха, як діжка з горохом.
Друге повідомлення учня.
Мудрий не все каже, що знає, а дурний не все знає, що каже.



V. Підсумок уроку.

Закінчити речення ( Слайд 12)

}  На уроці я поглибив ( ла ) свої знання…
}  Мені було цікаво (нецікаво)….
}  Було важко…
}  Мені було важливо….
}  Мені хотілося б….
}  Я зрозумів (ла), яке значення має….
-         Як справжній патріот я буду…



Культури спілкування треба наполегливо вчитися і навчати інших. В Україні двомовність - поширене явище, тому серед мовних обов'язків на­ших громадян слід виділити ще один - дотримуватися культури українсько­го мовлення, уникати суржику, дбати про чистоту мови.


IV. Домашнє завдання.       ( Слайд 13)

Написати твір-роздум на одну із запропонованих тем або вірш про рід­не слово.














Немає коментарів:

Дописати коментар